10 zahraničních alb, která stojí za připomenutí

Každý z nás máme určitě ve své sbírce CDček ty, které nás neomrzí ani po x- letech. Vybral jsem tedy několik „kousků“, které stojí za připomenutí. Výběr deseti desek z let 2002 – 2004 je čistě subjektivní. Takže volume doprava a just chill…

 

American+IdiotADVANCE+americanidiot1

American Idiot

Green Day

2004

žánr: pop punk, punk rock, alternative rock

první singl: American Idiot

 

Sedmé studiové album American Idiot vyšlo v září 2004. Vedle stejnojmenného prvního singlu, deska nabídla songy jako Boulevard Of Broken Dreams, Holiday, Wake Me Up When September Ends nebo devítiminutový Jesus Of Suburbia. Jedná se o propracovanou a strukturovanou desku do jednotného celku. Dá se říci, že celé album popisuje příběh charakterové postavy, která dostala název „Jesus of Suburbia“. Od začátku alba je tak znatelný určitý progres postavy. Právě díky tomuto albu se skupině Green Day podařilo posunout hudbu na vyšší level a zaslouženě sklidili celosvětový úspěch.

 Anastacia-album-anastacia

Anastacia

Anastacia

2004

žánr: pop rock, pop, soul

první singl: Left Outside Alone

 

Třetí studiová deska americké zpěvačky dostala jednoduchý eponymní název Anastacia. Na rozdíl od předešlých alb však Anastacia přitvrdila a rozhodně se jí to vyplatilo. Poté co si prošla náročnou léčbou rakoviny prsu, se pustila do nahrávání alba, které bylo touto životní zkušeností ovlivněno. Asi největším příkladem toho, čím si musela Anastacia projít, je song nazvaný Heavy On My Heart. Za zmínku stojí také song I Do, ve kterém hostuje Sonny Sandoval ze skupiny P.O.D. Podle mého názoru toto album patří mezi vrchol tvorby této statečné zpěvačky.

 Confessions (Bonus Track Version)

Confessions

Usher

2004

žánr: R´n´B, hip-hop, soul, crunk

první singl: Yeah! (feat. Lil John & Ludacris)

 

Americký zpěvák se na hudební scéně pohyboval již několik let, ale až tímto čtvrtým studiovým albem se dostal do povědomí všem lidem. Název desky napovídá (a zpěvákova slova to jen potvrzují), že se jedná o osobní desku, na které se Usher zpovídá a nechá tak nahlédnout posluchačům do svého života. Album obsahuje mimo jiné hit Burn či Caught Up a přináší tak kvalitní americké „árenbíčko“. O tom, že s touto deskou zpěvák nešlápl vedle, svědčí také kladné reference a mnoho ocenění, které získal.

 p7460

Dangerously In Love

Beyoncé

2003

žánr: R´n´B, soul, hip-hop

první singl: Crazy In Love (feat. Jay-Z)

 

Debutové album Dangerously In Love katapultovalo Beyoncé mezi hvězdy první třídy. Poté, co se vydala na sólovou dráhu a na čas zanechala spolupráce s kapelou Destiny´s Child, začaly se jí nabídky jen hrnout. Ačkoli se může zdát podle názvu desky, že půjde o „slaďárnu“, potěší posluchače příjemný mix rychlejších i pomalejších písní. Na desce se to jen hemží hosty – od Seana Paula, přes Big Boie, Sleepyho Browna, po Missy Elliott. Hodně prostoru dostává na desce také současný manžel zpěvačky Jay-Z. Mezi povedené songy patří např. Naughty Girl, Hip Hop Star, Me Myself And I nebo Yes. Zásluhou vydání tohoto sólového alba je mnoho ocenění, které Beyoncé získala.

 Elephunk

Elephunk

The Black Eyed Peas

2003

žánr: hip-hop, R´n´B, funky

první singl: Where Is The Love? (feat. Justin Timberlake)

 

Přestože se jedná již o třetí desku skupiny The Black Eyed Peas, poprvé se ke kapele připojuje zpěvačka Fergie, která dodává songům nový rozměr. Těžko říci, jestli za úspěchem desky stojí již zmiňovaná zpěvačka, je ale jasné to, že se na desce nachází hit vedle hitu. Původní složení skupiny BEP rovněž upustilo od čistého hip-hopu  a snažilo se přiblížit popovějším a tanečnějším zvukem k širší škále posluchačů. Ať už se jedná o Hey Mama, Let´s Get It Started nebo Shut Up, deska posluchače nenechá vydechnout a baví je od začátku do konce.

 escapeology

Escapology

Robbie Williams

2002

žánr: pop rock, soft rock, pop

první singl: Feel

 

V roce 2002 přichází se svou pátou studiovou nahrávkou také Robbie Williams. Album je chápáno jako odraz zpěvákova života jako popstar, kde popisuje nejen svoje naděje, ale také obavy. Na desce se nachází mnoho výrazných hitů, které ovládly éter jako například Come Undone, Sexed Up, Something Beautiful nebo úspěšná píseň a první singl z desky s názvem Feel. Deska Escapology zajistila Robbiemu Williamsovi místo na výsluní a utvrdila to, že patří mezi skvělé zpěváky, což dokazuje i nadále.

 Fallen+Import+Bonus+Track+evanescence_fallen

Fallen

Evanescence

2003

žánr: rock, gothic rock

první singl: Bring Me To Life

 

S debutovým albem Fallen se objevila na scéně skupina Evanescence v čele se zpěvačkou Amy Lee. První co posluchače na albu zaujme je rozhodně čistý a silný hlas zpěvačky. Zajímavá je také celková atmosféra alba, při které až běhá mráz po zádech. Na desce vedle singlu Bring Me To Life najdeme další úspěšné songy jako Going Under, Everybody´s Fool a také baladu My Immortal. Album odstartovalo jejich kariéru a stále patří mezi hudební „poklady“, ke kterým se lidé rádi vrací.

 LINKIN_PARK_-_METEORA

Meteora

Linkin Park

2003

žánr: rock, nu metal, rap metal

první singl: Somewhere I Belong

 

Po debutu Hybrid Theory přišla kapela Linkin Park v roce 2003 s počinem pod názvem Meteora. Svůj název deska získala pravděpodobně podle jedné skalní oblasti v Řecku, ve které se nachází známý místní klášter. Z alba bylo vydáno celkem pět singlů a všem se dostalo zasloužené pozornosti. První singl byl vybrán Somewhere I Belong, po němž následovaly hity Faint, Numb, From The Inside a Breaking The Habit. S touto deskou skupina rozhodně neudělala krok špatným směrem.

 pink--missundaztood-1353082485-view-0

Missundaztood

P!nk

2002

žánr: pop, pop rock, R´n´B, soul

první singl: Get The Party Started

 

P!nk má na svém kontě již šest studiových alb, přesto se vyplatí zavzpomínat si na její druhé album Missundaztood, které přineslo posluchačům opravdové skvosty. Za úspěchem alba stojí také Linda Perry, která se podílela na několika písních a v jedné pod názvem Lonely Girl dokonce hostuje. Do nahrávky se zpěvačka snažila zakomponovat své životní zkušenosti, které nebyly příliš šťastné. Ať už se jedná o song Don´t Let Me Get Me, kde P!nk zpívá o pocitu úzkosti při dospívání, nebo Just Like A Pill, kde se promítá její dřívější závislost na drogách. V songu My Vietnam zpívá o jejím otci, který sloužil ve válce ve Vietnamu a své pocity týkající se rozvodu rodičů popisuje také v úspěšném songu Family Portrait. Album na posluchače opravdu zapůsobí a to nejen hudební, ale především obsahovou stránkou.

 aguilera stripped cvr

Stripped

Christina Aguilera

2002

žánr: pop, soul, R´n´B, hip-hop

první singl: Dirrty (feat. Redman)

 

V roce 2002 zavřela ústa kritikům (slušně řečeno) zpěvačka Christina Aguilera s albem Stripped. Přišla s takovou deskou, která posluchačům nabídla plnou paletu barev. Zpěvačka se snažila na desku zakomponovat mnoho hudebních stylů a zároveň udělala desku, která působí celistvě. Deska dostala název Stripped (svlečená) a ač se může zdát název poněkud sexistický, hlavní myšlenkou je však obnažení duševní a otevření se druhým. Na desce se Christina vyzpívává například v písni I´m OK z domácího násilí ze strany jejího otce, který bil nejen zpěvačku, ale i její matku a následně tvrdí v písni Fighter, že vše co zažila, ji udělalo silnější. Na desce nechybí ani hit Beautiful. Rozhodně celá nahrávka stojí za poslech.

 

 Zdroj: en.wikipedia.org

More from Redakce Justchill.cz

Woodkid: Nechte se unést velkolepostí strunných nástrojů

Yoann Lemoine, jinak také Woodkid, je francouzský režisér hudebních klipů ( dělal...
Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *