Zlodějka knih (2014)

Moje články jsou většinou o novinkách z filmového světa, ne že by Zlodějka knih ( The Book Thief) nebyla filmová novinka, ale hodnocení filmů zatím nemám moc ve zvyku. Nechci tvrdit, že je to recenze. S ničím takovým nemám zkušenosti a přijde mi, že by byla troufalost něco takového o těchto řádcích tvrdit. Berte to tak, že jsem si jednou vyrazila s kamarádkou do kina a teď bych vám o tom ráda vyprávěla, protože věřte, že tenhle film není žádná ztráta času!

Dojemný a působivý snímek z období druhé světové války, který i přes občasné nedokonalé chvilky dokáže diváka pořádně rozplakat. To je Zlodějka knih. Ale zase – pravda je taková, že jsem „ženská“, takže není divu, že bylo potřeba dvou balíčků kapesníků. Věřím, že existují i silnější povahy, ale myslím si, že jestli se ve mně někdo z vás vidí, alespoň to bude moci spolu s hlavní hrdinkou Liesel řádně prožít.

Liesel (Sophie Nélisse) je mladá dívenka, kterou potkalo neštěstí – matka se jí musela vzdát a bratr cestou k pěstounské rodině zemřel. Nový život začíná v rodině Hubermannů, kterou tvoří její adoptivní otec Hans (Geoffrey Rush) a matka Rosa (Emily Watsonová). Liesel brzy poznává, že Hans je velice otevřený a přátelský, kdežto náhradní matka Rosajazyk jako břitvu. Dívka se snaží zapadnout jak doma, tak ve škole – tam se jí smějí, protože neumí číst ani psát. Naštěstí je tu její nový dobrosrdečný tatínek, který je ochotný ji učit. Jednou v noci do domu přibude další hladový krk – židovský uprchlík Max (Ben Schnetzer), kterého rodina schovává ve sklepě před nacisty. A právě Max ji ve čtení podporuje jako nikdo jiný. Zároveň se Liesel začíná kamarádit se svým sousedem Rudym (Nico Liersch), který se do ní postupem času zamiluje. Ten jí také začne přezdívat „Zlodějka knih“, protože Liesel si chodí „vypůjčovat“ knihy do knihovny místního starosty.

Byla jsem nadšená ze skvělých hereckých výkonů – Sophie Nélisse je prostě okouzlující a Geoffrey Rush mě dostal hned při první scéně, co se objevil ve filmu. Málokdo působí na plátně tak sympaticky jako on. Celý příběh je velmi dojemný, velké plus je kamarád Liesel v podobě židovského uprchlíka. Další plus je rozhodně za scénu, kde Liesel se svým sousedem Rudym se smíchem křičí „Nenávidím Hitlera!“. V jejich podání tomu nemůže být jinak, než že je to velice roztomilé a svým způsobem dojemné. Mínus má u mě film za hlas vypravěče – Boha a míchání jazyků, kdy postavy někdy mluvily německy, někdy anglicky a někdy to byla prapodivná angličtino-němčina.Velkým kýčem mi přišlo Rudyho vyznání lásky v posledních chvilkách, které nedořekl. Bylo to spíš jako parodie na něco romantického, než aby to samo o sobě takto působilo. Jinak má film palec nahoru!

Film hodnotím na 75 procent .

Režie: Brian Percival
Předloha: Markus Zusak

Drama/ Válečný
USA/ Německo
131 min

Zdroj: www.csfd.cz

More from Redakce Justchill.cz

Barcelona

Barcelona. Město, ve kterém se snoubí dechberoucí architektura Gaudího staveb spolu se...
Read More