JBC 4X Revelations

Sjezdovka na Dobré Vodě u Jablonce nad Nisou se ve dnech 1.8. – 3.8. změnila na místo, kde se sešla světová špička mezi fourcrossovými jezdci. Na zdejší trati, kterou zde vybudoval Tomáš Slavík společně s mnoha pomocníky se ve čtvrtém závodě světové série 4X ProTour utkali o cenné body do žebříčku. O tom, že se zde sešla světová špička nebylo pochyb. Jména jako Tomáš Slavík, Michal Maroši, Felix Beckeman (všichni tři členové  RSP Mountainbike Teamu), Scott Beaumont nebo Quentin Derbier jsou lidem pohybujícím se kolem tohoto, u nás v České republice prozatím ne moc známého, sportu jmény velmi povědomými.

O čem vlastně fourcross je a jak se závodí? Fourcross bychom mohli přirovnat ke skicrossu. Tréninky a kvalifikaci jede každý jezdec na trati sám, ovšem v závodu se musí na trať vměstnat 4 jezdci. A to je peklo! O pády, tvrdé lokty a předjíždění tu nouze rozhodně není. Do závodu postoupilo z kvalifikace 64 jezdců, kteří se pavoukem (vždy z každé jízdy postupují dva nejrychlejší) probojovávali až do finále.

O tom, že se bude jednat o jedinečnou akci, nás přesvědčila už velmi povedená upoutávka na závod…

a také video z otevíračky JBC Bikeparku, kde se závod uskutečnil…

Celý závod byl rozdělen do 3 dnů. Ve čtvrtek 1.8. měli jezdci možnost seznámit se s tratí v trénincích. Druhý den byl na programu další trénink a kolem osmnácté hodiny začala kvalifikace do sobotního závodu. S kvalifikací si nejlépe poradil organizátor závodu a stavitel tratě – domácí Tomáš Slavík o více jak 1,5 vteřiny před druhým Francouzem Derbierem a třetí se ztrátou skoro 3 vteřin dojel Slavíkův týmový kolega Felix Beckeman.

V sobotu pak na jezdce čekal závod. V kategorii žen závodilo pouze 6 závodnic a vítězkyní se stala Britka Katy Curd. V kategorii mužů pak panoval tvrdý souboj ve všech rozjížďkách. V závodě byly vidět výkonnostní rozdíly mezi jezdi, zejména se to poznalo na prvních dvou velkých skocích v Pro sekci, které ti nejlepší jezdci přelétávali a ostatní je objížděli pomalejší cestou.

Zřejmě nezapomenutelný zážitek si pro diváky připravil Michal Maroši (mezi bikery přezdívaný jako Žijící Legenda). Při jedné ze závodních jízd, kdy se hned po startovní rovince ujal první pozice, nezvládl dopad na prvním velkém skoku, na kterém chtěl divákům ukázat motokrosově protáhlý whip. Nicméně Maroši nic nevzdal, ihned se vrátil na kolo a během pár set metrů dojel své soupeře, které neskutečným a pro málo lidí pochopitelným manévrem doslova přeletěl při výjezdu z wallridu, jak můžete vidět na videích… Fanoušci stojící na sjezdovce byli doslova v tranzu, atmosféra po tomto manévru byla fantastická…

… a video z jiného pohledu…

Závodníci se pavoukem „prokousávali“ do finále, ve kterém si to rozdali domácí Tomáš Slavík, jeho týmový kolega Švéd Felix Beckeman, nizozemský Joost Wichman a další Čech Hynek Štrouha. Jak jistě odhadujete vítězem se nestal nikdo jiný, než domácí Tomáš Slavík, který tak potvrdil svou dominanci nejen v tomto závodě, ale v celé 4X Pro Tour. Na videu si můžete prohlédnout finálovou jízdu…

…a ještě jeden povedený edit nalezený na Vimeu…

Po vyhlášení vítězů ovládla celou spodní část areálu neskutečná party vedená Masters of Dirt, zejména jejich dj Mosaken se podílel na tom, že party byla taková, jaká byla…

JBC 4X Revelations byla velmi podařená akce ze všech pohledů, počasí závodníkům přálo, i když vedra přes 30 stupňů nejsou super, je to pořád o hodně lepší, než déšť a zbývá jen doufat, že se Tomášov Slavíkovi bude chtít stejnou akci uspořádat i příští rok a že o tento divácky velmi zajímavý sport v České republice poroste zájem. Držíme palce a gratulujeme Tomášovi ke skvělému závodu!

Written By
More from Jakub Sejkora Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *